Otobüs Bileti Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Otobüs Bileti Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Bilet 18.01.2018 4515

Kara yolu ulaşımı diğer ulaşım türlerine oranla daha fazla tercih ediliyor. Bunun sebebi bazen ekonomik bazen daha güvenli olması bazen de konfor. Artık otobüsler çok daha konforlu ve birçok imkan sağlıyor. İnternet, Priz, Tv, İkramlar…

Şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce otobüs bileti almak için araştırmaya başladığınızda bilet fiyatlarının aynı güzergah, aynı otobüs firması olsa bile birbirinden farklı olduğunu fark etmişsinizdir. Peki bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Otobüs yolculuğunun hava yoluna göre daha ekonomik, demir ve deniz yoluna göre daha konforlu olduğu bir gerçek. Fiyatlara gelecek olursak… Evet otobüs seferlerinde uçak firmalarındaki kadar anlık fiyat oynamaları olmuyor ancak otobüs biletleri arasında da farklılıklar yok değil. Otobüslerle ilgili olarak yolcuların en çok merak ettiği konu otobüs bileti fiyatları nasıl belirleniyor.

– Otobüs fiyatları belirlenirken öncelikle gidilecek güzergah hesaplanıyor. Mesafenin kaç km olduğu, yolculuk üzerindeki ücretli geçişler vb.

– Sonrasında Otobüsün modeli ve konforu ki bu da fiyatlamada önemli bir etken. Örneğin yeni çıkan 2+1 rahat hat otobüslerin fiyatları 2+2’lere göre daha farklı oluyor.

– Otobüs içerisindeki ikramlarda fiyatı etkileyen diğer bir faktör. Bazı otobüslerde sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar ikramlar olurken, bazı otobüslerde çay, kek benzeri ikramlar yapılıyor.

– Bayram, seyran, özel günlerde de otobüs bileti fiyatlarında farklılıklar oluyor maalesef. Yoğun talep üzerine konulan ek seferler de bunun sebeplerinden biri…

Bu ve benzeri kriterler otobüs firmalarının ve hatta aynı firmanın aynı güzergahtaki seferlerinin bile fiyatlarının birbirinden farklı olmasına sebebiyet verebiliyor.

Otobüs Biletini Ucuza Getirmek için Ne Yapmalı?

Otobüs bileti fiyatları yukarıdaki kriterlere göre belirlenmektedir ancak bu belirlemenin sıklığı yılda bir  yada iki kezdir. Uçak biletinde olduğu gibi sıklıkla değişmez. Maliyetler belirlendikten sonra bilet fiyatları da belirlenir. Bununla birlikte bazı otobüs firmaları ve bilet kuruluşları zaman zaman kampanya yaparak indirim de yapabilmektedirler. Peki hangi firmanın hangi bileti ne zaman, ne kadara sattığını nereden bileceksiniz?

Teknolojinin gelişmesi ile internetten alışveriş te bir o kadar gelişti ve hayatımızın bir parçası oldu. Otobüs firmalarının ofisleri ve otogarlardan otobüs bileti alabileceğiniz gibi internetten de otobüs bileti alabilirsiniz.

En uygun fiyatlı otobüs bileti ve seferlerini sorgulamak için Biletly.com arama motorunu kullanabilir, sizin için en uygun otobüs biletini güvenle satın alabilirsiniz. Otobüs Bileti almak için tıklayın…