Adana

Adana

26.04.2018 13411

Adana Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

Adana Şehir Rehberi

Türkiye'nin 5. büyük ili olan ve kebap denince akla gelen şehirlerden Adana, samimi insanlarıyla da bilinmektedir. 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip Adana, Akdeniz bölgesinin güzel şehirlerinden birisidir. 5000 yıllık geçmişe sahip olan şehirde ilk yerleşik hayata dair kalıntılar da görülebilmektedir.

Sevimli ve sıcakkanlı insanların arasında, derin geçmişe sahip şehri bir gezi rehberiyle gezmek ya da gidilecek yerleri önceden planlamak size zaman kazandıracaktır. Adana'yı rahatça gezip görmek için 2-3 gün yeterli olacaktır. Ancak gezinizi piknikli, karavanlı geniş çaplı yapacaksanız; bu süreyi biraz daha uzatmanız gerekebilir.

Adana'da Ulaşım

Adana'ya yapılacak ziyaretlerde ulaşım için tercih edebileceğiniz en güzel seçenek havayolu. Adana havalimanı şehrin tam göbeğinde olduğundan her yere kısa sürede ulaşım sağlamak mümkün.

Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerden Adana'ya uçakla ulaşım 1-1,5 saat civarında gerçekleşmektedir. Gezi için otobüsle ulaşımı tercih ederseniz de pek zorlanmazsınız çünkü şehrin karayolu ulaşım ağı oldukça gelişmiştir.

Adana'ya gidiş ya da Adana içinde gezi için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek raylı sistem. Tren garı da şehrin tam merkezinde olduğundan gidilecek yere ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır. Büyükşehir olarak yönetilen Adana'da şehir içi ulaşım da fazlasıyla gelişmiştir.

Adana Otogarları

- Adana Otogarı

Adana'da Ne Yenir?

Kebap denince akla gelen şehir Adana'dan kebap yemeden dönmek olmaz tabi ki. Kebabıyla meşhur Adana'da karşınıza bolca kebap restoranı çıkacaktır.

Denemeniz gereken ilk yemek elbette Adana Kebabı. Adana'da ayrıca lahmacun, içli köfte, humus, çorbalar, bici bici dedikleri yerli yemekleri, çiğ köfte mutlaka yemeniz gereken yemeklerden bazıları. Sakatatçılar, kaburgacılar da sevenleri için kendilerine has lezzetler sunmaktadır.

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'ya gitmişken ilk gitmeniz gereken yer elbette restoranlar. Ayrıca Seyhan nehri kıyısı boyunca keyifli bir yürüyüş yapmadan da dönmemelisiniz.

Adanalılarla iç içe olacağınız sıcak mekanlara gidip onlarla sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Turistik alanları gezmek istiyorsanız; Taş Köprü, Ramazanoğlu Medresesi, Tarihi Kazancılar Çarşısı, Ulu Cami, Adana Etnografya Müzesi, Tarihi Saat Kulesi gidilebilecek yerlerden bazıları.

Eski kültür ve inançlardan kalan mekanları da görmek istiyorsanız; Bebekli Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Adana'ya gitmişken vaktiniz varsa ayrıca Atatürk Parkını, Arkeoloji Müzesini, Adana Sinema Müzesini, Seyhan Baraj Gölünü, Sabancı Merkez Camiini gezip görebilirsiniz.

Adana'ya Ne Zaman Gitmeli?

Adana, Akdeniz şehirlerden biri olmasından ve Güney Doğu Anadolu bölgesinin ikliminden fazlaca etkilenmesinden sıcak ve nemli bir havaya sahiptir.

Yaz döneminde hava aşırı bunaltıcı olabileceğinden; Adana gezisi planınız varsa hatta gitmişken bölgedeki diğer şehirleri de gezmek istiyorsanız; ilkbahar ve sonbahar ayları ile yazın ilk ve son günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki festival ve etkinliklerin tarihlerini araştırıp gezinizi buna göre de planlayabilirsiniz. 12 Aralık Dünya Rakı günü Adana'da leziz kebaplar eşliğinde kutlanabilir.

Adana Hava Durumu

Adana