Ankara

Ankara

12.04.2018 1749

Ankara Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

Ankara Şehir Rehberi

Başkentimiz ve Türkiye’nin ikinci en büyük şehri Ankara, İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Ankara büyük oranda bürokrasi ve öğrenci kentidir. Ancak turistik amaçla gidildiğinde de gezip görebileceğiniz birçok yer vardır.

Ankara’ya birçok sebeple yolunuz düşebilir. Bunda büyük şehir olmasının rolü büyüktür. İş, Sağlık, Eğlence, Tarihi Yerler, Ziyaret…

Ankara’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralamak gerekirse;

  • Öncelikle Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir mutlaka görmeniz gereken yerlerden.
  • Ankara tarihi olarakta önemli bir şehir olduğundan mutlaka müzeleri, TBMM binasını ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerini görme imkanına sahipsiniz.
  • Alışveriş için tercih edeceğiniz yer ise Kızılay’dır. Elbette birçok avm’de hizmet veriyor ama şehrin kendi dokusuna ait çarşısını gezmek çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Ankara’da Ulaşım

Ankara’ya ulaşım ve Ankara’dan diğer illere ulaşım oldukça kolay ve çok çeşitlidir. Büyük şehir olmasıyla hem alternatif çoktur hem de ulaşım ağı gelişmiştir. İster havayolu, ister karayolu, ister tren ile yolculuk yapabilirsiniz.

Ankara’ya ulaşımda en fazla kullanılan ulaşım türü karayoludur. Şehirler arası otobüs yolculuğu hem ekonomik hem daha güvenli olduğu için ülkemizde diğer alternatiflere göre daha çok tercih edilmektedirler. Son zamanlarda hızlı treninde faaliyete başlamasıyla demiryolu da tercih edilmeye başlanmıştır.

Ankara konumu itibariyle de birçok şehrin kesişim noktasıdır. Bu sebeple yüzlerce otobüs firması mutlaka Ankara’ya direk yada durak olarak bir şekilde uğramaktadır.

Ankara’ya geldiğinizde ise aklınızda soru işareti olmasın. Özellikle Ankara Otogarı (AŞTİ)’den şehir merkezine ulaşım çok kolaydır. Ulaşım için Ankaray, Metro ve Belediye Otobüslerini kullanabilirsiniz.

Ankara’da daha önceden gidenler bilir, Ego sistemi kullanılmaktadır. Ego kart ile metroları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kartları ise Metrolarda yer alan gişelerden alabilirsiniz.

Ankara Otogarları

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezebileceğiniz kritik yerlerden bahsetmiştik. Bunların dışında  Kızılay meydanı, Sulu han, Gölbaşı, Atakule mutlaka görmeniz gereken, gezilecek yerler arasındadır. Ankara en işlek ve kalbi durumundaki yeri Kızılay meydanı’dır. Ticaretin, eğlencenin kısaca Ankara!da birçok şeyin kalbidir Kızılay. AVM’ler, Kafeler, Barlar, Sinemalar, Kültür Merkezlerine kolaylıkla ve bol seçenekle ulaşabilirsiniz. Gölbaşı, Ankara’nın 25 km kadar dışında yer alan, Mogan gölü kıyısında yer alan turistik bir mekandır. Burada eğlence yerleri, kafeler, restaurantlar yer alır. Sulu Han ise Şeyhülislam Cevvar Zade Mehmet Emin Bey tarafından 1600’lü yıllarda yaptırılmış bir handır. Tarihi dokusu sebebiyle görülesi bir yerdir. Bir de Ankara’ya gidince olmazsa olmaz Atakule’dir. 125 metre uzunluğundaki bu kuleden Ankara’ya tepeden bakabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Gezilecek tarihi yerler ise şöyle; Ağaç Ayak Camii, Ahi Elvan Camii, Ahi Yakup Camii, Akköprü, Ankara Kale İçi Evleri, Ankara Kalesi, Beypazarı Evleri, Çengel Han, Eski Hamam, Güvenlik Anıtı, Kalecik Kalesi, Karacabey Hamamı, Kocatepe Camii, Mimar Sinan Anıtı, Mithat Paşa Anıtı, Ulus Cumhuriyet Anıtı, Zafer Anıtı,

Ankara’da Ne Yenir?

Ankara denilince akla genellikle yöresel yemekler gelir. Tirit, Omaç çorbası, Yaprak sarması, Bumbar dolması, mıhlama ilk akla gelenlerdir. Bunların dışında da tabiki birçok seçeneğiniz vardır. Fastfood’dan kebaba istediğinizi yemekte özgürsünüz.

Ankara Hava Durumu

Ankara