Antalya

Antalya

23.04.2018 6581

Antalya Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

Antalya Şehir Rehberi

Turistik şehirlerin başında gelen Antalya, gezilecek görülecek yerler bakımından fazlasıyla zengindir. Özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan şehirde gece hayatı her zaman aktif, sahiller her gün doludur.

Türkiye'nin altıncı büyük şehri olan Antalya, tarihi miras bakımından da zengindir. 50 bin yıllık zengin tarihi yapısı şehri daha değerli kılmaktadır.

Antalya'da Ulaşım

Şehirde büyük bir havalimanı bulunuyor ki Antalya yurtdışından çokça turist alıyor. Hava yolu ile şehre ulaşmak oldukça kolay. Ankara, İstanbul gibi yerlerden 1-2 saatlik yolculukla şehre varmak mümkün.

Antalya büyükşehir olarak yönetildiği için şehir içi ulaşımı fazlasıyla gelişmiştir. Şehirde istediğiniz yere kolaylıkla otobüs, minibüs bulabilirsiniz. Ayrıca deniz yolu taşımacılığı da hem hızlı hem keyifli bir alternatiftir.

Şehirde ayrıca antray olarak isimlendirilen 16 duraklık bir tramvay güzergahı vardır. Şehrin merkezden uzak sahil bölgelerine de özel seferler düzenlenmektedir. Kısacası Antalya'da ulaşım konusunda sıkıntı çekmeniz pek mümkün değil.

Antalya'da Ne Yenir?

Antalya denince akla meşhur dönerciler çarşısı gelir ki çeşit çeşit döner bulabileceğiniz çok sayıda restoran burada barınmaktadır. Çağ kebap yiyebileceğiniz restoranlar, taze balık bulabileceğiniz balık restoranları şehrin lezzetli yemek yenebilecek mekanlarıdır. Kaleiçi bölgesindeki restoranlar, merkezdeki bilindik fast food restoranları, simitçiler, dondurmacılar akşam yürüyüşlerinizde tercih edebileceğiniz mekanlar. Sahil kıyısındaki kulüplerde de atıştırmalık bir şeyler yiyip eğlencenize devam edebilirsiniz.

Antalya, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bir şehir olduğundan bol bol taze yiyecek bulup kendiniz pişirebilirsiniz.

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'ya gitmişken Kaleiçi'ni gezip görmeden dönmek olmaz. Tarihi yapısı ve zengin iç mekanlarıyla hem yemek yenecek hem alışveriş yapılabilecek bir yer. Bölgenin tarihi dokusuyla, enfes güzelliğiyle hem yerli turistleri hem yabancı turistleri büyüleyen Olympos, gidip görülmesi gereken özel yerlerden.

Olimpos'un Çıralı bölgesinde sönmeyen ateş olarak da bilinen yanar taş, gitmişken görebileceğiniz bir yer. Üstelik Çıralı'nın yeşil dokusu ve muhteşem denizi de mutlaka görülmeli.

Köprülü Kanyon, Manavgat Şelalesi, Aspendos, Side Antik Kenti, Beldibi ve Karain Mağaraları, Düden Şelalesi gidip görülecek keyif ve huzur verici yerler. Antalya'da ayrıca alışveriş yapıp dinlenebileceğiniz pek çok alışveriş merkezi de bulunuyor.

Antalya'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Kışları bile ılık geçen Antalya'da tatil yapmak için en ideal mevsim elbette yaz mevsimidir. Ancak sadece gezmek, eğlenmek için gidiyorsanız ilkbahar sonu, sonbahar başı gibi daha derin havaları tercih edebilirsiniz. Ancak denize girmek temel amacınızsa yaz ortalarının yoğun sıcak havalarında da Antalya'ya gidebilirsiniz. Şehir turistik bir bölge olduğundan festivaller, etkinlikler oldukça fazladır. Gideceğiniz tarihi bu etkinlik takvimine göre de planlayabilirsiniz.

Antalya'da şehir içinde gezilecek yerler birbirinden uzaktadır. Bu nedenle gezinizi uzun süreli planlamanızda yarar var. Antalya'yı rahatça gezmek için programınızı en 7-10 gün aralığında yapmalısınız.

Antalya Hava Durumu

Antalya