Bursa

Bursa

12.04.2018 1265

Bursa Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

Bursa Şehir Rehberi

Mudanya, Gölyazı, Cumalıkızık, Trilye, Ulu Cami, Uludağ gibi birçok güzelliğiyle ilgi göre ve merak edilen şehir Bursa, Osmanlı Devleti'nin kuruluş yılları için de önemli bir yere sahiptir.

Değerli pek çok kişinin mezarı ve türbesi de Bursa'dadır. İklim ve yer şekilleri bakımından ulaşması, gezmesi kolay olan Bursa'ya genişçe zaman ayırıp şehri doya doya gezebilirsiniz.

Bursa'ya yılın her mevsimi gidilebilir ama en uygun dönemler ilkbahar, yaz başları ve sonları ile sonbahar dönemleridir.

Bursa'da Ulaşım

Bursa ulaşım bakımından kolay bir şehirdir ve pek çok şehrin otobüs güzergahında yer almaktadır. Konumunuz uygunsa Bursa'ya deniz yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Hızlı İdo seferleri ile hem keyifli hem hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Pek çok yerden Bursa'ya vapur seferleri de yapılmaktadır.

Deniz yolunu tercih etmeden Osmangazi Köprüsü'nden ücretini ödeyerek geçiş yapabilir; yolu kısaltabilirsiniz. Köprüyü kullanmak istemezseniz bile karayolu geze geze gidilebilecek kadar konforludur.

Bursa içinde ulaşım, üniversite, turistik merkezler gibi yerlerin de etkisiyle oldukça iyi durumdadır. Diğer büyük şehirler kadar olmasa da otobüs, minibüs, taksi gibi pek çok araçla şehir içindeki ulaşımı kolaylıkla sağlamak mümkün.

Bursa'da Ne Yenir?

Bursa'ya gitmişken şehre özgü yemeklerden tatmadan dönmek olmaz. Şehir merkezinde meşhur tahinli pideden, cantıktan, kestane şekerinden, marşal pastadan mutlaka tatmalısınız.

İnegöl taraflarına giderseniz; meşhur İnegöl köftesini yemeden geçmemelisiniz. Bursa'nın tatlılarından Mustafa Kemal Paşa bölgesine ait Kemal Paşa tatlısını da denemelisiniz. Bunlar dışında İznik köfte, leziz unlu mamuller ve taze balık tercih edebilirsiniz.

Bursa denince akla ilk gelenlerden biri de iskenderdir. Eğer damak tadınıza uyuyorsa bir de Bursa iskenderini denemeyi asla ihmal etmemelisiniz.

Tüm bu tatları deneyip dönmek istiyorsanız; Bursa'ya ramazan ayında gitmemeye özen göstermelisiniz çünkü şehirde hemen her mekan bu dönemde kapalı oluyor.

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'ya gitmişken şahane Ulu Camiyi görmeden dönmek olmaz. Türkiye'nin ünlü camilerinden Ulu Cami, 1300'lü yıllarda tamamlanmıştır ve en eski camilerdendir. Güneş sistemiyle merakları üzerinde toplayan caminin iç mimarisi de görmeye değer. Rivayetlerde mi yaşadılar gerçekte var mıydılar belli olmasa da Karagöz ve Hacivat, Türk toplumu için önemli bir yere sahiptir. Gitmişken girişi ücretsiz olan Karagöz müzesini görmek değerlerimizi bilmek adına faydalı olabilir.

Müze kartı ile ücretsiz girilen Bursa Arkeoloji Müzesini ziyaret ederek tarihteki önemli parçaları görebilirsiniz. Cüzi bir giriş ücreti olan Bursa Kent Müzesi, Osmanlı dönemi ila Cumhuriyet dönemi hakkında pek çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şehrin en turistik bölgesi kabul edilen Tophane bölgesi, tarihi semtlerdendir. Burada şehri tepeden görebilir; saltanat kapısı, Osmangazi ve Orhangazi türbeleri saat kulesi gibi pek çok yeri gezebilirsiniz.

Teleferiğe binip şehri yukardan gezebilir; meşhur Yeşil Türbeyi ziyaret edebilir, eski arabalara meraklıysanız girişi ücretsiz olan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesine göz atabilirsiniz.

Bursa Hava Durumu

Bursa