İstanbul

İstanbul

20.04.2018 6065

İstanbul Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul bir dünya şehri… Dünya’nın sayılı güzel şehirlerinden, Türkiye’nin kalbi en kalabalık ve en büyük şehri… Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı şehre her gün binlerce kişi seyahat ederken, binlerce insanda İstanbul dışına seyahat etmektedir. Bunların içinde günübirlik seyahat edenler, iş dolayısıyla gelenler, eğitim için gelenler, sağlık hizmetleri için gelenler ve tabiiki eşsiz güzelliklerini görmek için turist olarak gelenler var.

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul çok büyük ve gelişmiş bir şehir. Haliyle ulaşım olanakları da çok çeşitli. Şehir içinde trafik sıkıntısı olsa da metro, metrobüs, vapur, tramvay gibi seçeneklerde var. Şehirler arası yolculuklarda ise en fazla tercih edilen karayolu ve havayolu. Uçak ve Otobüs en fazla tercih edilen ulaşım aracı. Türkiye’nin tüm illerinden ve bazı büyük ilçelerinden İstanbul otobüs bileti alabilirsiniz. Havayolu tercih edenler için ise İstanbul’da Atatürk Havaalanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı olarak iki adet havaalanı bulunmaktadır. 3. havalimanı ise henüz yapım aşamasındadır.

İstanbul’a otobüs ile gelmeye karar verirseniz gelmeden önce otogarlar hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Malum 20 milyonluk kent. 2 adet büyük otogarı olan İstanbul’da 80’e yakın otobüs kalkış noktası bulunuyor. İstanbul’daki otogarlar; Esenler Otogarı (Avrupa Yakası) ve Harem Otogarı (Anadolu Yakası). Kalkış noktaları genellikle büyük ilçelere dağılmıştır. En çok bilinenleri Alibeyköy, Dudullu, Samandıra tesisleridir. Bu tesisler firmadan firmaya göre farklılık göstermektedir.

İstanbul Otogarları

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’a gitmek, İstanbul’da gezmek için yüzlerce hatta binlerce sebep bulabilirsiniz. Şayet ki turist olarak İstanbul’a gelecekseniz kesinlikle 1-2 günde tüm güzellikleri göremeyeceğinizi, tam anlamıyla gezemeyeceğinizi belirtelim. Çümkü görülecek çok fazla yer var.

Tarih kokan şehir İstanbul’da ilk görmeniz gereken yer pek tabiiki Tarihi yarımada’dır. Tarihi yarımadada göreceğiniz başlıca yapıtlar Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı, Galata Kulesi, Eminönü Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı’dır. Bunların dışında gezebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz birçok tarihi hanlar bulunmaktadır.

Beşiktaş – Beyoğlu civarı ise biraz daha İstanbul’un modern yüzüdür. Burada da daha yakın dönem Tarihi yerlerden Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı; Alışveriş için Beşiktaş Çarşısı, İstiklal caddesi gibi yerleri görebilirsiniz.

Anadolu yakasında ise Kadıköy ve Üsküdar diğer ilçelere göre daha merkezidir. Bu iki ilçede ise Tarihi Haydarpaşa Garı, Moda, Kadıköy Çarşısı, Kız Kulesi, Mihrimah Sultan Camii başta gelen yerlerden. Üsküdar’da Boğaza karşı çay içmeyi unutmayın ???? İstanbul’da daha görülecek birçok müze bulunuyor. İstanbul Arkeoloji müzesine mutlaka uğramalısınız.

Burada bahsettiklerimizi sadece göz önünde olan ilçeler. İstanbul’da toplamda 39 ilçe bulunuyor ve hepsinin kendisine göre bir havası ve gezilecek yeri var.

İstanbul’da Ne Yenir?

İstanbul’da saray lezzetlerinden sokak lezzetlerine birçok yemeğin tadına bakabilirsiniz.İmparatorluk başkenti olan İstanbul, Osmanlı Türk Mutfağının ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır. Bunun dışında sokak lezzetlerinden balık ekmek, köfte ekmek, kokoreç, midye dolma, kumpir ilk akla gelenlerdir.

İstanbul Hava Durumu

İstanbul