İzmir

İzmir

12.04.2018 1251

İzmir Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

İzmir Şehir Rehberi

Muhteşem Ege Denizi kıyısındaki plajları, tarihi ve doğal güzellikleri, görülmeye değer küçük kasabalarıyla hem yabancı hem yerli turistin ilgisini çeken İzmir, dört mevsim gidip görülebilecek şehirlerimizden. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'e gitmişken bölgeye özel lezzetleri, Ege'nin yöresel yemeklerini tatmadan dönmemelisiniz.

İzmir'de Ulaşım

Öncelikle İzmir'e gidişte zorluk çekmemek için hava yolu ya da deniz yolu tercih edebilirsiniz. Ancak başka şehirleri de gezerek bir güzergâh yapacaksanız elbette en iyisi kara yolu olacak.

Otobüsle İzmir'e giderseniz; terminalden gideceğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Havalimanından, limandan gideceğiniz yere ulaşımda zorlanmanız olasılıksız. Şehirde otobüs, metro, minibüs seferleri oldukça iyi durumda.

İlçeler arası ulaşım için de terminallerden yeterli sayıda araç hareket etmekte. Şehir içinde gezerken de aynı şekilde geniş metro ağını, aktif otobüs güzergahını tercih edebilirsiniz. Gece eğlencesine kalacaksanız bile İzmir'deyseniz çıkışta kalacağınız yere gitmek için araç bulabilirsiniz.

Şehirde ulaşımdan faydalanmak için elektronik kart edinmeyi unutmamalısınız. Şehirdeki hemen her bürodan kartı temin edip doldurmanız mümkün.

İzmir'de Ne Yenir?

İzmir denince akla gelen ilk tat tabi ki boyoz. Herkesin damak tadına uymadığından çok severek yemeyebilirsiniz ama gitmişken boyozu kendi vatanında tatmayı ihmal etmemelisiniz.

Şehirde özellikle kıyı bölgelerde taze balık yemek için hem çok şık mekanlar hem de sıcak, sevimli mekanlar vardır. İzmir'de kalacaksanız; ertesi sabaha Kordon kıyılarında denize karşı bir kahvaltıyı asla ihmal etmemelisiniz. Kahvaltı ya da yemekten sonra yöresel bir tatlı yemek isterseniz; tarçın ve kaymak kullanılarak hazırlanan şambaliyi deneyebilirsiniz.

Şehre yaz aylarında gitmişseniz; sokakta satılan nohutlu pilavı, yer yer görebileceğiniz limonatacılardan alacağınız taze limonataları deneyebilirsiniz. İzmir’e gitmişken zamanınız bolsa İzmir köfte, keşkek, patlıcan böreği, tatlı olarak lokma, börülce, Tire köftesini de tadabilirsiniz.

İzmir'de Gezilecek Yerler

İzmir'de Konak Meydan'ında yer alan saat kulesini ziyaret ederek geziye başlayabilirsiniz. Biraz alışveriş yapmak biraz tarih kokusu almak için tarihi Kemeraltı çarşısını ziyaret edebilirsiniz.

Çarşıda pek çok otantik malzemeyi satın alabilirsiniz. Konak'taki tarihi asansöre giderek deniz manzarasını görmelisiniz. İki caddeyi bağlamak ve insanların yüzlerce basamak çıkmasını engellemek için 1907 tarihinde yapılan asansör günümüzde turistik dinlenme ve kültürel mekân olarak bilinir. Ayrıca Agore Ören Yeri, Kadife Kale, Arkeoloji Müzesi, Doğal Yaşam Parkı, Sanat Müzesi gezip görebileceğiniz, keyif veren mekanlardan birkaç tanesidir.

İzmir'e Ne Zaman Gidilmeli?

Kıyı bölgesinde olan İzmir, yaz aylarında fazlasıyla sıcak olabilmektedir ama şehri gezmek ve denize girmek amacıyla ziyaret ediyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Kültürel, sanatsal etkinlikleri fazla olan, festivalleri keyifli geçer İzmir'e etkinlik takvimine bakmadan gitmemekte fayda var.

Rahat bir gezi olsun derseniz; çok sıcak günleri tercih etmemelisiniz. İlkbahar, sonbahar mevsimleri, yazın ilk günleri ile son günleri rota çizmek için ideal dönemler.

İzmir Hava Durumu

İzmir