Trabzon

Trabzon

12.04.2018 1624

Trabzon Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

Trabzon Şehir Rehberi

Güzel bir tatil için Karadeniz rotası çizecekseniz Trabzon'u asla es geçmemelisiniz. Hatta sadece Trabzon' görmek için bile gezi düzenleyebilirsiniz.

Doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan Trabzon, Türkiye'nin dokuzuncu büyük kentidir. Karadeniz bölgesindeki ikinci büyük kent olan Trabzon, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bölgede Bizans döneminden kalan tarihi bölgeler sebebiyle yabancı turistlerin bölgeye ilgisi her geçen yıl artmaktadır.

Trabzon'da Ulaşım

Dağlık ve engebeli bir bölgede yer alan Trabzon'a ulaşım için en iyi alternatif hava yoludur. Hem kısa sürer hem de kara yolundaki yoğun iniş çıkışlarla zorlanmamış olursunuz. Yine de kara yolu tercih ederseniz; ülkenin hemen her şehrinden Trabzon'a otobüs seferleri vardır. Şehirde terminalden gideceğiniz bölgeye ulaşımda kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Trabzon'da şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiş. Otobüs, minibüs, taksi gibi pek çok araç ile şehir içindeki ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Trabzon'da özellikle 8 kişilik dolmuşlar dikkat çekiyor ki bu araçlarla taksi rahatlığında seyahat edebilirsiniz.

Trabzon'da Ne Yenir?

Trabzon'a gittiğinizde klasikleşmiş Karadeniz lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hamsi, diğer balık çeşitleri taze olarak hemen her balık restoranında karşınıza çıkar. Hamsili pilav, meşhur Karadeniz pidesi, Akçaabat köftesi deneyebileceğiniz Karadeniz'e özgü lezzetlerden. Karadeniz'e gitmişken güzel bir çay içmeden dönmek de olmaz.

Boztepe'de güzel bir manzara karşısında semaver çay keyfi yapabilirsiniz. Şehirde kalıcıysanız; sabah kahvaltısında mutlaka mıhlama denemelisiniz. Karadeniz'in doğal mısır unu ile yapılan enfes bir mıhlama ve taptaze çay ile güne başlayabilirsiniz.

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Derin bir vadide yer alan, enfes güzelliği ile nefes kesen Uzungöl hem güzel vakit geçirilebilecek hem de leziz bir kahvaltı yapılabilecek yerlerden. 1923 yılına kadar manastır olarak hizmet vermiş Sümele manastırını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dik yamaçta inşa edilen manastır, mimarisi ve tarihi dokusuyla çok ilgi çekicidir.

Atatürk'ün Trabzon'u ziyaret ettiği dönemlerde kaldığı ve işlerini yürüttüğü Atatürk Köşkü'nü gezebilirsiniz.

Zağnos Vadi Parkı, Trabzon Müzesi, Trabzon Kalesi, Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar hatunun türbesi, Altındere vadisindeki milli park, dünyanın en uzun ikinci mağarası olma unvanına sahip Çal Mağarası, şehirde bulunan en eski Bizans kilisesi olarak tanınan Küçük Ayvasıl Kilisesi gidip görebileceğiniz diğer kültürel ve tarihi mekanlardan.

Trabzon'a Ne Zaman Gidilmeli?

Yılın hemen her dönemi yağış aldığından; gezi planınızı yaparken yağmuru yol arkadaşı olarak kabul etmelisiniz. Ayrıca hemen her mevsim ılık geçtiğinden dilediğiniz zaman gezinizi düzenleyebilirsiniz.

Seyahatinizi yaz aylarında yapsanız bile aşırı sıcak bir hava olmadığından rahat hareket edebilirsiniz. Trabzon'a hemen her mevsim gidilebilir ama ulaşım açısından iklim şartlarını düşünmekte yarar var.

Aşırı yağmurlu ve fırtınalı havalarda hava ve deniz yolunda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kendi aracınızla gidecekseniz de gerekli hazırlıkları yaparak temkinli gitmeniz de fayda var.

Trabzon Hava Durumu

Trabzon