Van

25.04.2018 1378

Van Otobüs Bileti için bilet arama motorumuzdan sorgulama yaparak sizin için en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz.

Van Şehir Rehberi

Türkiye'nin en büyük altıncı şehri olan Van'da 1 milyonun üzerinde kişi yaşamaktadır. Doğu Anadolu Bölgesindeki en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerden birisi olan Van, ziyaret edip görülmeye değer pek çok yere sahiptir.

Yakın tarihte büyükşehir unvanı alan Van, bu noktadan sonra gelişimine hızla devam etmiştir. Doğu Anadolu'yu gezip görmek ve bir doğu rotası çizmek düşüncesindeyseniz; haritanızda Van'ı işaretlemeyi unutmamalısınız.

Van'da Ulaşım

Van'a ulaşımın pek kolay olduğu söylenemez. Ulaşımın kolaylığı hangi şehirden Van'a gideceğinize göre değişiklik gösterir. Ankara ya da çevre illerden Van'a kendi aracınızla gidecekseniz; 15-16 saatlik yolu gözden çıkartmalısınız. Aynı şartlarda, İstanbul ve civar iller için bu süre 18-20 saati bulmaktadır.

Tren yolculuğundan keyif alıyorsanız; Van Gölü Ekspresini kullanabilirsiniz. Ankara'dan belli gün ve saatlerde kalkan tren ile Van'a 26 saatte ulaşabilirsiniz. Hemen her şehirde olduğu gibi Van için de en iyi ulaşım yolu hava alanıdır.

Ferit Melen havaalanına, birçok şehirden sefer düzenlenmektedir. Havaalanı, şehir merkezine 8 km mesafededir ve uçaktan inince gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacak seferler ve taksiler vardır.

Van içinde ulaşım hala gelişmekte olup biraz sıkıntılıdır. Özellikle kış günlerinde ulaşım konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şehre otobüsle gitmişseniz; terminalden semtlere giden otobüs ve minibüslerden faydalanabilirsiniz. Şehir içi ulaşım araçlarını kullanmak için Belvan Kart almayı unutmamalısınız.

Van'da Gezilecek Yerler

Eğer tarihi geziler ilginizi çekiyorsa Van Kalesi ile gezinize başlayabilirsiniz. Çok sayıda kaleye sahip Van'da ayrıca Çavultepe, Hoşap kalelerini de ziyaret edebilirsiniz. Van'a gitmişken Van Gölü'nü görmeden dönmek olmaz. Gölde yapılan aktivitelere katılabilir; göl kıyısında yürüyüş yapabilir ve öğle, akşam yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Van Gölü içindeki Akdamar adasında yer alan kiliseyi ve adanın tamamını gezmek için yarım gününüzü ayırabilirsiniz. Adaya feribotla rahatlıkla ulaşabilir ve uygun saatlerde geri dönüş yapabilirsiniz.

Doğal güzellikler ilginizi çekiyorsa Van'ın peri bacalarını tercih edebilirsiniz. Suyun verdiği huzur hiçbir şeyde yok diyorsanız; Muradiye şelalesine küçük bir gezinti yapabilirsiniz.

Van kedileriyle de meşhur bir kenttir. Van kedisi evini ziyaret ederek; kedileri besleyebilir, sevebilirsiniz. Koruma altındaki kedileri görmek için cüzi bir ücret ödemeniz gerekecek.

Flamingo, yaz ördeği, batağan gibi muhteşem kuş türlerine ev sahipliği yapan Erçek Gölü civarında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Van'da Ne Yenir?

Kahvaltısı ile meşhur olan Van'a konaklamalı gitmişseniz; bir sabahınızı özenle hazırlanmış bir Van kahvaltısına ayırmalısınız. Kahvaltıda meşhur Van balını, otlu peyniri, yayık tereyağını, murtuğası ve kavutu tadabilirsiniz.

Van Gölü'nden çıkarılan inci kefali bölgenin en taze ve lezzetli balığıdır. Göl kıyısındaki mekanlarda en taze ve lezzetli halini deneyebilirsiniz.

Yöresel çorbalardan virik, sengeser, kurut köftesi, çılış pilavı, erik kızartması, kaşık tatlısı Van'a gittiğinizde denemeniz gereken diğer yöresel lezzetlerden.

Van Hava Durumu

Van